Stanislav Novotný se ptá Jaroslava Nováka na neutěšené příčiny stavu životního prostředí
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Dobrý den, Vážení diváci! Vítám Vás při sledování dalšího dílu z cyklu O čem se mlčí. Ve studiu sedí Jaroslav Novák, člen Hnutí Život. Hnutí, které nepapouškuje antiekologické a antihumánní fráze Grety Thunbergové. Ale snaží se zjistit skutečné příčiny neutěšeného stavu životního prostředí. Jaroslave, proč zemědělská politika a energetická politika Evropské unie přispěly a stále přispívají ke zhoršujícímu se stavu životního prostředí? Proč způsobila, do značné míry, povodně v Německu, v Belgii, ale i u nás?
Jaroslav Novák (Hnutí Život)
Asi bychom měli příčiny povodní důkladněji odhalit a vyhodnotit. Zemědělská politika má významný vliv zejména na odtok vody v krajině, a proto příčiny musí být opravdu vědecky a odborně stanoveny. Jestliže na velkých polích vymastíme půdu výdrolem řepky olejky a zaprší na ně, tak je během 10, 15 minut z polí jedno velké řečiště. Jestliže víme, že spadne, někdy i přívalově během půl hodiny, 50, 70 mm srážek na desetikilometrovou plochu, to je milión kubíků vody během 20 minut. To je hybnost, která s sebou nese vše. V Německu se stala povodeň v důsledku srážek asi 145 mm na necelém povodí říčky Ahr, která má povodí ve velikosti 895 km², ale je tam silná exploatace území. Jde o sklonité území, vypěstovávají tam kukuřici, energetické plodiny a nahrazují de facto budoucí odstavené „jaderky“ i „uhelky“ energetickými plodinami, které mají 5000× menší energetickou vydatnost jednoho kila vsázky než v jaderkách.
Němci se rozhodli úplně zcestně odstavit jádro, neemisní jádro, přidali k tomu jakousi fabulaci o „bioplynkách“, o energetických rostlinách, o obnovitelných zdrojích elektřiny, ať jsou to větrné nebo fotovoltaické parky, které jsou mimořádně závislé na vývoji počasí. Celou energetickou koncepci Němci poslali do totální závislosti na počasí. Na tom je závislý rozvoj celé společnosti, jestli bude pršet nebo nebude pršet, jestli bude foukat, nebude foukat. Čili německá koncepce, zejména energetická, je téměř zkázonosná. Bohužel k tomu nepřipustili žádné odborníky, aby to vyhodnotili. Německá elektrizační přenosová soustava má ročně přes 1000 mimořádných situací, to jsou 3 denně. Dispečinky opravdu žonglují s tím, který-jaký okres vypnout, aby nepoložily celou soustavu do blackoutu. Uvědomme si, že německá koncepce je mimořádně nebezpečná, ale bohužel není dán prostor odborníkům, i energetikům.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Protože na politiku tlačí především aktivisté, kteří samozřejmě problému nerozumějí a jsou pod vlivem zelených mafií nadnárodních korporací a podobně.
Jaroslav Novák (Hnutí Život)
Bohužel, tak to je. Kruté v tom vztahu je, že chyby v energetice nelze napravit během několika měsíců i let. To se prostě v tomto odvětví nemělo stát a nesmí se stát. Jestiže Belgie má 64 % z jaderných zdrojů, pro celou soustavu, a Němcích ji vypínají, 7,5 tisíc megawatt jaderných zdrojů neemisních, tak už vůbec nevím, co se v Německu děje a jaké trendy tam asi vítězí. Zřejmě to bude velký krizový stav, který bohužel Evropa asi ani nerozdýchá.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Jaké poučení z toho plyne pro nás? Jsou naši politici schopni čelit tlaku Evropské unie, která jenom situaci zhoršuje?
Jaroslav Novák (Hnutí Život)
Bohužel nejsou. Vidíme to na Dukovanech, na Temelínu, vidíme to na příklonu k odstavení a dekarbonizaci energetiky. Bohužel jsou příliš závislí na německých postojích. A protože i premiér něco v Německu vlastní a jeho výrobky plynou do německých polí, k dotacím, slyšel jsem i takový gól, že nemusí Němci odebírat Babišova hnojiva… Takže si dovedete představit, nakolik je náš premiér závislý a to je velmi špatné.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Děkuji za rozhovor. A s Vámi, milí diváci, se těším na další pokračování cyklu O čem se mlčí.