Stanislav Novotný se ptá Jiřího Hynka na právo nošení a používání zbraně
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Dobrý den, Vážení diváci! Vítám Vás při sledování dalšího dílu z cyklu O čem se mlčí. 21. července schválil Senát ústavní právo bránit sebe i jiné se zbraní v ruce. Novelizoval Listinu základních práv a svobod, učinil tak v době, kdy Evropská unie a některé její členské země naopak usilují o odzbrojení obyvatelstva. A protože do studia přišel prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, se rychle a střelně ptám: Proč bylo tak důležité zakotvit právo na nošení a používání zbraně v Ústavě, v Listině základních práv a svobod?
Jiří Hynek (předseda Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR)
Právo na život bylo doplněno právem život bránit, i se zbraní v ruce, samozřejmě za zákonem stanovených podmínek. Vlastně to zas tak mnoho nemění, ale co je důležité, zabraňuje to snadno něco změnit. My máme zbraňovou legislativu velmi kvalitní, svět by se od nás mohl učit a nemá cenu ji žádným způsobem měnit. Ale stále jsou tady „pachatelé dobra“, mohou se dostat k politické moci. Stále jsou tady evropští úředníci, kteří tak rádi utahují šrouby. A ti by byli velmi rádi, aby lidi neměli právo mít zbraně a aby byli poddajnější a poslušnější. Tím, že to máme posunuto na ústavní úroveň, právo bránit život, i se zbraní, tak bude velmi obtížné lidem zbraně sebrat.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
To je skvělá tendence, protože jsme spíše zvyklí, že se přizpůsobujeme evropským zvykům, evropské legislativě. Tentokrát jsme šli do protipohybu.
Jiří Hynek (předseda Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR)
A je to dobře. Mám tady záchranářský nůž. Mám ho často u sebe, v autě vždycky, protože mohu se dostat k dopravní nehodě a bude potřeba zraněného vyprostit, snadno se tím rozbije sklo, přeřízne pás. Ale kdybych tento nůž měl u sebe ve Velké Británii, hrozí mi 3 roky odnětí svobody natvrdo. V Německu, kdyby mě s tím přistihli policisté, tak několik set EUR pokuty a několikaletý zákaz pobytu v Německu. To není přece normální! Není běžné jako u nás, že ženy na západ od nás smějí mít v kabelce pepřový sprej. To, abychom mohli mít u sebe záchranářské nože, pepřové spreje nebo i střelné zbraně, jsme-li způsobilí…
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Legálně držené.
Jiří Hynek (předseda Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR)
Legálně držené samozřejmě. Jsme-li způsobilí bezúhonní občané, tak změna Listiny základních práv svobod nám toto umožní.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Protože zločinci samozřejmě mají nelegálně držené zbraně a ohrožují nás a my naopak se zbavujeme možnosti bránit se.
Jiří Hynek (předseda Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR)
Bohužel v Evropě došlo v posledních letech k mnoha válkám a hodně nelegálních, plně automatických, vojenských zbraní se dostalo na černý trh a pro zločince je mnohem jednodušší si pořídit nelegální zbraň než dělat nějaké zkoušky na zbrojní průkaz. Nehledě na to, že on by nikdy ten zbrojní průkaz nezískal, protože většinou není netrestaný a není bezúhonný. Takže je nesmysl brát bič na způsobilé občany a ignorovat zločiny těch nezpůsobilých.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
V poslední době velmi roste nespokojenost s politikou Evropské unie i v západní Evropě. Množství demonstrací, o kterých vůbec naše média prakticky nereferují. Lidé se domáhají svých práv. Například francouzští důstojníci, tam už se mluví o vzpouře, protože nejsou spokojeni s politikou francouzské vlády. Jak vidíš vztah politiků k vlastním občanům? Není náhodou strach důvodem, proč se snaží odzbrojit obyvatelstvo? Není to černé svědomí evropských politiků?
Jiří Hynek (předseda Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR)
Určitě je to černé svědomí. Jak jsem již říkal, bezbranné obyvatelstvo se lépe ovládá. To už věděl Stalin, věděl to Mao Ce-tung, věděl to Hitler. Vždycky totality, první, co dělaly, odzbrojovaly vlastní obyvatelstvo, protože mu nevěřily. Naopak demokracie věřily svým občanům a ponechávaly jim právo mít zbraně a taky se bránit. K Francii mám takový příběh: mám přítele, dobrého kamaráda, dlouholetého, je to francouzský důstojník, v dost vysoké funkci. V roce 2019, krátce po požáru Notre-Dame jsme seděli u lahvinky vína a on byl plný takového…
potřeboval se vypovídat. Říkal mi: nemůžu to říkat u nás, mne by okamžitě z armády vyhodili. A vyprávěl mi, jak Notre-Dame nevyhořel náhodou, jak to bylo profesionálně podpálené. Vyprávěl mi o tom, jak je jim jako armádě je bráněno, aby udělali ve vlastní zemi pořádek, jak ve Francii jsou no-go zóny, kam nesmí policie, nechodí policie, nechodí ani armáda. Jak obrovská je frustrace vysokých francouzských důstojníků, včetně jeho. Protože oni jsou přece vlastenci, oni jsou Francouzi, chtějí mít vlastní zemi bezpečnou. Jak nevěří svým politikům, jak je politici zradili.
Vůbec jsem se nedivil, že několik let na to několik francouzských generálů a vysokých důstojníků napsal své vládě dopis, ve kterém je varují před tím, co se ve Francii odehrává. Jak říkal ten můj přítel:
Mám pocit, že dopadneme jako indiáni v Americe, že jednou prostě tady nebudeme. A reakce francouzských politiků? Pro mě absolutně šokující.
Místo aby vzali toto varování za vlastní a snažili se pro Francii udělat to nejlepší, tak začali tyto důstojníky perzekuovat. Mluvili o lidech, kteří zasvětili svůj život své vlasti, službě vlasti, mluvili o nich jako o dědcích v bačkorách! Naprosté pohrdání vlastním občanem, a to si myslím, že je pro Evropu to největší nebezpečí. To, že vrcholní evropští politici nevidí reálnou situaci, pohrdají vlastními občany a snaží se je zašlapat až téměř zotročit.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Děkuji. A s Vámi, milí diváci se těším na další pokračování cyklu O čem se mlčí.