Zdroj: TAPIN RADIO
Platí dnes více než kdy jindy okřídlená metafora – čím blíže ke kostelu, tím dále od boha? U církve svaté začínáme být při zkoumání historie stále více na rozpacích. Nemusíme se ohlížet příliš daleko, neboť dnešní Lidovci mohou být zářným příkladem kolaborace, a to nejen se sudetskými Němci, ale i s téměř každou z polistopadových vlád. ODS, ČSSD i hnutím ANO. Ohlédneme-li se ještě dále, spolupráce s Národní frontou před listopadem 1989 je také velmi výmluvná. Ovšem tzv. krysí stezky, kterými pomáhal Vatikán utéct nacistickým pohlavárům do latinskoamerických zemí nás přivádějí k otázce, jaká vlastně byla úloha církve v dějinách lidstva? Monopol na pravdu, patent na hromadění majetků a vypasení preláti blahobytem za každého režimu? Jaká byla církev dříve a dnes? Změnila se vůbec, nebo jen mění nástroje propagandy v čase? Je modlení k bohu pouhou zástěrkou pro víru obyčejných lidí Vatikánu, který neplatí žádné daně? Provokativní otázky nebo realita? O tom všem si dnes budu povídat se Stanislavem Novotným, bývalým policejním prezidentem a předsedou Asociace nezávislých médií.
0:01:58
– Jaká složka církve dominuje našemu vnímání? Politická či duchovní?
0:10:16
– Církev německá a politická křídla CDU a CSU (Bavorsko).
0:13:46
– Čeští lidovci jako jazýček na vahách ve všech polistopadových koalicích.
0:20:43
– Majstrštyk KDU-ČSL, církevní restituce.
0:30:23
– Křesťané součástí komunistické Národní fronty. Utlačovaní nebo kolaborující?
0:34:36
– Vazby českých lidovců na Sudetoněmecký Landsmanschaft a Ackerman Gemainde.
0:43:43
– Snaží se Dominik Duka manévrovat v některých otázkách proti Vatikánu imáma Františka?
0:54:48
– Úloha katolické církve po 2. světové válce, Pius XII a tzv. krysí stezky (ratlines). Fakta a jména pronacistických osob v církvi.
1:10:21
– Křesťanství s příchodem věrozvěstů Cyrila a Metoděje.
1:19:30
– Církev a upálení mistra Jana Husa.
1:28:00
– Paralela ideových konceptů současných neomarxistů a církve: Obě platformy chtějí přinášet dobro, ovšem jinými prostředky.