Stanislav Novotný se ptá Petra Markvarta na zahraniční obchodní politiku
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Dobrý den, Vážení diváci! Vítám Vás při sledování dalšího dílu z cyklu O čem se mlčí. Česká republika silně závisí na úspěšné zahraničně-obchodní politice. Ideologické politické neziskovky jí rozhodně prospěch nepřinesou. A protože do studia přišel vysoce exponovaný expert na český zahraniční obchod, Petr Markvart, ptám se právě jeho: Jaké podstatné kroky se učinily pro to, aby se za poslední dekády tak strašně zhoršil náš zahraniční obchod?
Petr Markvart (expert pro zahraniční obchod)
Zahraničnímu obchodu škodí hned několik věcí. Tím nejhorším jsou asi různé politické zásahy do běžné obchodní činnosti, které začínají účastí v různých intervencích, přidáním se k různým embargům, mezinárodním sankcím až po nečinné přihlížení tomu, jak jsou ničeny naše trhy. Tohle se stalo konkrétně v Libyi, v Iráku, v Sýrii, v Jemenu. Ve jménu humanity byla ožebračena Ukrajina a dodnes nás ničí sankční režimy, které jsou aktuálně nastolené vůči Rusku a Bělorusku. Dalším velkým problémem byla nepochybně privatizace českých komerčních bank začátkem našeho století, kdy čtyři velké banky přešly do rukou zahraničních „matek“, které kromě toho, že z nich vyvádějí neuvěřitelné množství peněz českých společností a drobných střadatelů, kteří je platí na poplatcích, nás v poslední době podrobují velmi těžké cenzuře. Veškeré naše projekty, především ty, které se týkají citlivých strategických věcí jako jsou energetika, nerostné zdroje a především obchod s vojenským a bezpečnostním materiálem, který je krví našeho strojírenství. Problémy nastávají i v oblasti dopravy, kdy nás sousední země, Německo, Polsko, podrobují velmi drakonickým opatřením z hlediska tranzitu našeho vývozu. Poslední problém bych viděl v nastavení našeho školství. Naše vysoké školy dnes produkují místo expertů na různá teritoria a regiony, a naopak komodity, ohromné množství absolventů v oborech, které nikdo nepotřebuje. Kteří potom plní neziskové organizace a ty neziskové organizace právě dělají zpravidla politiku, která jde proti zájmům České republiky a proti zájmům českého exportu a zahraničního obchodu obecně. To se týká i technických oborů. Nemáme dostatek procesních strojních inženýrů. Týká se to i zcela rozloženého učňovského školství, a to především v přesném strojírenství.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Strašlivá inventura! Ale my se pravdy nebojíme, pohlédneme jí do očí. Co bys dělal, kdybys byl premiérem, ministrem, což bych si velmi z duše přál, aby nastal nějaký obrat k lepšímu?
Petr Markvart (expert pro zahraniční obchod)
Odpovím příkladem z našeho blízkého příhraničí, kdy taková opatření jsou možná. Tím příkladem je Maďarsko, kde jeho zvolená vláda dělá přesně to, co si přejí občané a co si přejí podnikatelské subjekty v Maďarsku. Vyznačuje se velmi sebevědomou, jak vnitřní, tak zahraniční politikou. Vystříhá se věcí, do kterých Česká republika pravidelně padá jako do pasti. To jsou šťouchance mezi třemi velmocemi, my se neustále přidáváme zpravidla jenom na tu jednu stranu a vlastně pracujeme v žoldu jedné z velmocí proti dalším dvěma. To českému zahraničnímu obchodu rozhodně nepřispívá. Toho bych se jako politik České republiky rozhodně vystříhal. Další věc, za kterou bych se přimlouval, je absolutní depolitizace obchodu a exportu vůbec. Především depolitizace od otravných neziskových organizací, které, jak jsem řekl, namnoze fungují proti našim zájmům a náš obchod komplikují, místo, aby ho nám pomáhaly realizovat. Co se týče bank, o kterých jsem mluvil, tam je samozřejmě velký problém. Dnes bychom uvítali, aby vláda podnikla jednoznačně kroky směrem k ustanovení jedné nebo dvou bank, které by byly exportně zaměřené, které by nám pomohly otevřít bankovní záruku, otevřít akreditiv nebo provést jakoukoliv platbu, protože ze zahraničí řízené české banky, takzvaně české banky, nám tohle neumožní. Nejtěžší úkol nás čeká právě ve školství, kde musíme zase – v některých oborech už nám chybí celá generace odborníků – nastavit to, abychom vychovávali absolventy v oborech, které českému exportu budou prospívat, kterému budou napomáhat. Poslední, co bych řekl: měli bychom se vyvarovat všech dotačních berliček, které ve svém důsledku pokřivují obchodní prostor. Prostředky bychom měli věnovat spíše českým podnikatelům a povzbudit je v tom, aby hledali na vzdálených zahraničních trzích svá odbytiště. Místo toho, aby vyváželi do nejbližší evropské nebo sousední země a pak hrdě statistici prohlašovali, že vlastně 75 % vývozu realizujeme do zemí Evropské unie. Což je asi taková pravda, jako když si komunističtí papaláši mysleli, že RVHP vyřeší všechny jejich prostředky. Takže se toho nebojme a hlavu vzhůru a Českou republiku na první místo.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
A jenom ne strach. Moc bych si přál, abys byl opravdu v nějaké takové pozici, protože jsem přesvědčen, že bys nesloužil cizím zájmům a že by ses nechoval lokajsky. Děkuji za rozhovor. A s Vámi, milí diváci, se těším na další pokračování cyklu O čem se mlčí.