Stanislav Novotný se ptá Ivana Noveského na energetickou situaci v Evropě
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Dobrý den, Vážení diváci! Vítám Vás při sledování dalšího dílu z cyklu O čem se mlčí. Stále intenzivněji se hovoří o tom, že obnovitelné zdroje u nás nahradí uhelné a atomové elektrárny, stejně jako v Německu. Ve studiu sedí bývalý první místopředseda Energetického regulačního úřadu Ivan Noveský. Dostane tedy otázku přímo na míru. Ivane, co si myslíš o energetické situaci v Evropě? Co náš spotřebitel bude muset strpět, po tom, co se zavádí v Německu a nakonec i u nás?
Ivan Noveský (bývalý 1. místopředseda ERÚ)
Odstavování zdrojů v Německu se projevuje tím, že stoupá cena energií a německé firmy začínají dostávat doslova hrůzu z toho, co dál bude. Navíc je tady nebezpečí blackoutu, což je další problém. A pokud si představíme, že u nás v České republice dnes zhruba 80 % elektrické energie vyrábíme z uhlí a z jádra, v tom případě si nedokážu představit, jak bychom dokázali v termínech, které dnes politici navrhují, přejít na tzv. bezemisní zdroje. Navíc u bezemisních je problém, protože opravdu čistě bezemisní zdroj, to je například fotovoltaika, ale čistě bezemisní zdroj už určitě není biomasa.
Biomasa naopak, když si vezmeme, že dneska na biomasu potřebujete, to je informace ze statistik, 2 000 000 tun biomasy, která se musí někde dopravit, tzn. 90 až 95 000 dvacetitunových kamionů, které musí biomasu někam odvézt. Navíc biomasa se musela vypěstovat, tzn. ještě zemědělské stroje, biomasa se potom spálí… Vytváříme si zde obrovský zbytečný problém tím, že zběsile odstavujeme zdroje, které fungují, které jsou mnohdy zánovní a musím říci, že stabilní. Nakonec, ukázalo se to letos 8.
ledna, kdy nastal blackout, i když to oficiálně blackout nebyl.
Nebýt rozvodny v Chorvatsku, která naštěstí rozepnula východní a západní část Evropy od sebe, tak jsme měli totální blackout.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Nezdraží se úplně všechny životní náklady díky takové nekompetentní politice?
Ivan Noveský (bývalý 1. místopředseda ERÚ)
Logicky zdraží, protože dnes je průměrná cena elektřiny u nás za jednu kilowatthodinu řádově 4,80, v Německu už je 8 Kč.
Nemám hrůzu z toho, že by elektřina nebyla. Ona nebude v Německu, v Německu, když nebude foukat a nebude svítit, nebude elektřina, protože odstavují jádro, chtějí do konce roku 2022 odstavit poslední jadernou elektrárnu. Odstavují uhlí, a to i supermoderní zdroje. Musí se to logicky promítnout do ceny, a to negativně.
Němci budou mít vždy větší kupní sílu čili Němci jsou schopni nám vykoupit elektřinu, protože my na ni nebudeme mít. Naši elektřinu a my na ni nebudeme mít, protože samozřejmě je to tržní hospodářství, tak naši výrobci – teď nebudu jmenovat, jsou to i ty největší – prodají elektřinu ven a prodají ji za výhodnější cenu.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Česká energetika, jaká je její budoucnost? Myslíš si, že naši politici jsou schopni vzdorovat nekoncepční a nekompetentní politice představitelů Evropské unie?
Ivan Noveský (bývalý 1. místopředseda ERÚ)
Obávám se, že nejsou, když vidím ty vztahy a všechny nápady, které říkají. Oni neřeší vůbec problémy. Neřeší, co bude, oni řeší, co odstraní a kdy. Ale to není řešení, protože když něco funguje… Jsem ze staré školy, jsme se vždycky učili, že když něco funguje, tak se do toho nemá drbat, lidově řečeno. Když něco funguje, tak je potřeba to jen maximálně zlepšit a nechat běžet. Řešit se mají věci, které nefungují.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Takže myslíš, že energetickému mixu vůbec nerozumějí a nejsou schopni koncepčně studovat to, co mají zavádět v této zemi?
Ivan Noveský (bývalý 1. místopředseda ERÚ)
Obávám se, že nedomýšlejí, co bude. Obávám se, že se vylije s vaničkou i dítě. Bude to velký problém, protože v energetice jsou všechno dlouhodobé investice, velmi dlouhodobé. V momentě, kdy se něco zastaví, nastane obrovský problém, než se to znovu rozeběhne. Koneckonců to mají teď např. Švédi, ve Švédsku byl nedostatek elektřiny, nastalo to až po lednovým blackoutu, najednou se říkaly vtipy jako Gréta nebude moci luxovat. A tím pádem ve Švédsku řekli, musíme znovu oživit jadernou elektrárnu, kterou už odstavili.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Televize se nedá sledovat při svíčkách, jak říkají zelení.
Ivan Noveský (bývalý 1. místopředseda ERÚ)
To mě vždycky dokáže rozplakat. Naše mladá generace, oni se na to dívají jinak. Opravdu říkají, že jsou tak obětaví a schopni se na televizi koukat při svíčkách, protože elektřinu nepotřebují. To mne vždy dokáže rozplakat.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Ivane, děkuju moc za rozhovor. S Vámi, milí diváci, se těším na další pokračování cyklu O čem se mlčí.