Stanislav Novotný se ptá Jana Lamiho, jak se podespala covidová opatření na ty, jež ve zdravotnictví pracují a systém obsluhují
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Dobrý den, Vážení diváci! Vítám Vás při sledování dalšího dílu z cyklu O čem se mlčí. Zdravotnictví chudne, ale přesto se dál bezohledně drancuje. Farmaceutické firmy diktují podmínky, vysávají spolu s politickou reprezentací veřejné rozpočty. A pokladny zdravotních pojišťoven ukázaly svá dna. To vše se samozřejmě nutně projeví ve zhoršené kvalitě systému. Na veřejnosti to však zatím málokoho znepokojuje. Proto se alespoň v tomto pořadu pokusím ve stručnosti zjistit, jak dopadají dosavadní opatření na ty, jež ve zdravotnictví pracují a systém obsluhují. A jelikož pozvání do studia přijal člověk bystrého analytického myšlení a každodenní lékařské praxe, primář centra nukleární medicíny Jan Lami, ptám se: Jak se podepsala bizarní covidová opatření na mentálním stavu našich zdravotníků? Jak jsou dnes výkonní, jak jsou schopni plnit některé daleko závažnější úkoly, které před nimi stojí? A vůbec, jak to vypadá se standardní léčbou a prevencí?
Jan Lami (primář Centra nukleární medicíny v Praze)
V tuto chvíli, po skoro odeznění příšerné covidové nebo pseudo-covidové krize, je situace stabilizovaná, nicméně jizvy na duši a srdíčkách zdravotníků zcela jistě zůstávají, protože to vypětí bylo extrémní.
Nemohou je samozřejmě spravit hmotné milodary vlády v podobě tu 75, tu 150 tisíc Kč, aniž bych zmiňoval situace, kdy se ke zdravotníkům tato suma ani zdaleka nedostala celá. Celá situace byla z mého úhlu pohledu zdravotníky zvládnuta skvěle, protože nemocnice fungovaly v rámci nesmyslných nařízení, nahoru dolů, zleva doprava, zprava doleva, pořád správně a snažily se o pacienty pečovat. Ale ti, kteří šířili poplašné zprávy, tak ti způsobili výrazné omezení zdravotní péče pro tisíce a tisíce našich spoluobčanů. Tato zdravotní politika se zcela jistě odrazí na negativním zdravotním stavu populace v následujících, odvážím se říci, pěti až desti letech, a to myslím takzvaně běžné nemoci, kardiální nemoci, onkologické nemoci. O postcovidových syndromech a dalších věcech, o kterých zatím nevíme skoro nic, bych asi ani v tuto chvíli nemluvil. Hovořím o tom, že situace byla nezvládnutá státní správou.
Nesmyslných nařízení jsme si všichni, kteří toho, bohužel nebo bohudík, byli účastni, zažili dosti. Jako špičku ledovce si vybavuji potřebu nositi 2, 3, 4 nebo nevím kolik roušek, protože každý chirurg, který jde operovat za posledních 100 let, co se úzkostlivě dodržují zásady asepse, nosí běžně k operaci 2-3 roušky, aby nenakazil sebe nebo pacienta. Úplně stranou pak nechám ležet výstavbu a rozvoj polních nemocnic jako cvičení pro armádu České republiky. Postavíme nemocnici a kdo v ní bude pracovat? Prý lékaři z Bulovky. Kdo bude léčit pacienty v nemocnici na Bulovce, táži se. Na tyto otázky nikdo z nás odpovědi nedostal.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Politici přetěžují zdravotníky, ale zároveň vytváří všemožné překážky, aby zabránili přísunu kvalitních odborníků ze zahraničí. Jde jim vůbec o zdraví národa?
Jan Lami (primář Centra nukleární medicíny v Praze)
No tak rozhodně to ve svých politických programech mají, zvláště před volbami nás budou bombardovat tím, jak postavíme ještě více, vylijeme ještě více betonu do nemocnic, postavíme nové a nové letňanské nemocnice, a tak dál. Ale nikoho nikdy nezajímalo, že v těch nemocnicích musí být personál, že personál je klíčový pro to, aby se dobře léčilo.
Jsou to ne jeden nebo dva doktoři, jedna či dvě sestřičky, ale jsou to celé týmy zdravotníků, kteří v každém oboru dnes už i velmi multioborově rozhodují o tom, jak úspěšní budeme při léčbě například nádorových onemocnění. Není to otázka jednoho onkologa, jednoho diagnostika, je to otázka celého komplexu lékařských oborů, který se na této problematice, léčbě i diagnostice podílí.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Je národ po covidových opatřeních zdravější? Nebo je tomu přesně naopak?
Jan Lami (primář Centra nukleární medicíny v Praze)
Dobrá otázka, na kterou netřeba asi odpovídat přímo. Tudíž: ne, není.
Ne, nebude. Omezení zdravotní péče na rok a půl tak, jak jsme byli svědky, je naprosto zdrcující a bude mít své následky, jak už jsem říkal, v následujících minimálně pěti až deseti letech.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Vina je jasná a měla by se do budoucna řešit.
Jan Lami (primář Centra nukleární medicíny v Praze)
Určitě. Vězme, že vinou není tzv. pandemie tzv. covidu-19, byť na něj zemřelo, bohužel, v této republice až příliš mnoho lidí. Vina je na straně organizace zdravotní péče a šíření poplašných zpráv, které na nás hrnula média ze všech stran a dodnes hrnou, podívejte se na dnešní zprávy.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Moc děkuju za rozhovor. S Vámi, milí diváci, se těším na další pokračování cyklu O čem se mlčí.