Stanislav Novotný se ptá Radomila Bábka, proč vláda likviduje české podnikatelské prostředí a na druhé straně neomezuje zahraniční nadnárodní korporace
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Dobrý den, Vážení diváci! Podnikatelské odbory vyzvaly důrazně vládu i poslance, aby okamžitě zrušili nouzový stav vyhlášený vládou v demisi 25. listopadu. Nouzový stav dle jejich mínění vláda nepotřebuje, neboť ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice mají dost pravomocí, nástrojů a možností, aby měli pandemii pod kontrolou. Navíc podmínky nouzového stavu jsou diskriminační, protože devastují stav živnostníků a drobných podnikatelů a zároveň prakticky neomezují nadnárodní korporace, velké firmy, obchodní centra či velké dopravce.
Běžného pozorovatele však zaskočí zejména zrušení vánočních trhů. Tak okaté ničení oblíbených tradic a nahánění zákazníků nadnárodním gigantům je už s odpuštěním na pár facek. Kdyby navíc nouzový stav neumožňoval podepisovat smlouvy bez výběrového řízení, řekl by si jeden, že je to jenom hloupost a nekompetentnost, jež vedou kroky vlády.
Na podrobnosti dopadů vyhlášených opatření se nyní zeptám podnikatele a předsedy výboru zmíněných Podnikatelských odborů Radomila Bábka. Jak je to s těmi opatřeními? Vláda přece opakovaně v nouzovém stavu monopolizuje české podnikatelské prostředí, likviduje střední stav, likviduje lidi práce, kreativní lidi!
Radomil Bábek (předseda Podnikatelských odborů)
Nemluví se mi o tom snadno. Kdybychom nouzový stav zažívali poprvé, asi bych zvažoval, jak příkře se budu k vládě vyjadřovat. Ale protože jej zažíváme už poněkolikáté a především už jsme si zažili téměř dva roky nebo rok a půl různých covidových kvazi-opatření a vládních kvazi-snah o to něco udělat, tak dneska. myslím, můžeme říct jasně a já to tvrdím, že nouzový stav je opatření pro vládu, nikoliv pro občany. Naopak je namířen proti občanům. To, že nouzový stav vyhlásila vláda, která je v demisi, to, že jej vyhlašuje úplně na konci svého funkčního období, to, že jej vyhlašuje dokonce v situaci, kdy už dochází k poklesu všech těch hrozných, v uvozovkách, čísel, kterými nás bombardují a bombardují a kterými se snaží vyvolávat paniku, tak to všechno dohromady myslím jasně říká, že když to má peří jako kachna, tak je to kachna. Tedy nouzový stav je čistě opatřením, kterým si tato vláda vytvořila prostor pro to, aby mohla dělat ještě na konci svoje kšefty, aby si mohla podepisovat smlouvy, jaké chce, a aby mohla likvidovat české podnikání. A to je pojem, na který bych, prosím, důrazně upozornil: české podnikání.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Ta zhůvěřilá rozhodnutí vedou k tomu, že velcí pohlcují malé a zdá se, že to vláda dělá téměř na klíč. Nezdá se vám, že tady jde ještě o něco jiného, než jen o proticovidová opatření, která jsou koneckonců nefunkční?
Radomil Bábek (předseda Podnikatelských odborů)
Ano, první, co nás napadlo při prvních vládních opatřeních někdy v březnu 2020, bylo, že to vypadá, jako když se chystá přerozdělení trhu.
Dneskauž bych neřekl, že to tak vypadá. Dneska tvrdím, že tomu tak je.
Ono to přerozdělení trhu nemusí dokonce vypadat tak nebo fungovat v praxi tak, že ti velcí skoupí ty malé. Ne, stačí, když jsou ti malí zlikvidováni nebo je jejich, řekl bych obchodní síla, výrazně, výrazně zmenšena. Teď máme typický, úplně klasický příklad takového obchodního boje, kdy vláda zavřela vánoční trhy, na kterých čeští malí výrobci tradičního zboží, jako jsou vánoční ozdoby, různého proutěného zboží, slaměného zboží atd., tedy ti, kdo to rukama vyrábějí nebo jejich rodiny a blízcí – a vyrábějí to půl roku – pak na Vánoce prodávají. Toto zboží se k nám nedostane a tito trhovci zkrachují, protože oni musí těmi vánoci vydělat na půl roku svého života, a to nevydělají. A my potom všichni půjdeme dárky kupovat do těch supermarketů, hypermarketů, tam jsou čínské dárky, čínské figurky, hračky, čínský tzv. porcelán atd.
Jinými slovy, místo kameninového hrnku, který vyrobily české ruce paní někde ze Šumavy, nebo slaměné figurky na stromeček jdeme a koupíme si čínské zboží v supermarketu. Kdyby, hypoteticky, v té vládě seděli úplní pitomci s IQ 80, tak bych řekl: chudáci, to se teda spletli, to udělali ale chybu. Oni to jsou ale vesměs lidé s IQ přes 120 a neudělali chybu, ale je to zlý úmysl. Mám jim to za zlé a tvrdím, že jsou to lumpové.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Bylo by dobré, kdyby si i ti nejchudší uvědomili, že na nich se to podepíše nakonec nejvíce. Oni mají pocit, že se stále ještě nic neděje.
Společnost prostě bude stále celá více a více chudnout. Ta opatření jsou samozřejmě asociální, jsou protinárodní. Země je vlastně prodávaná nadnárodním korporacím.
Radomil Bábek (předseda Podnikatelských odborů)
Lidská společnost je sestavená z různých skupin, některé jsou větší, některé jsou menší. Největší skupina lidí ve společnosti – a to prosím, říkám bez jakéhokoliv zahlížení na ně, bez jakéhokoliv pejorativního vztahu k nim – je skupina lidí, kteří se na všechno dívají, anglicky řečeno „just in time“, tedy „tady a teď“. Zajímá je jenom, co budu mít dneska ráno ke kafi a na co budou večer koukat v televizi. Já jim to nemám za zlé. Na tomhle ale stavěly všechny totalitní režimy. Přesně na tomhle stavěl protektorát Böhmen und Mähren. Přesně na této skupině lidí, která taky viděla, že to není dobré, ale prostě přežívali. Potom přežívali v padesátých letech, pak přežívali v šedesátých letech, potom přežili normalizaci. A teď tatáž skupina lidí, je jich, řekněme, nějakých 70-80 % ve společnosti, přežívají zase. Oni nepomáhají tomu režimu, oni jenom přežívají ze dne na den. A bohužel, sociální inženýři ve vládách, v politických stranách, v nadnárodních korporacích především, tohle všechno dobře vědí a na tom staví svoji strategii.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Děkuji velmi za rozhovor. A s Vámi, milí diváci, se těším na další pokračování cyklu O čem se mlčí.