Stanislav Novotný se ptá Radomila Bábka proč mají podnikatelé potřebu se sdružovat v odborech
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Dobrý den, Vážení diváci! Vítám Vás při sledování dalšího dílu z cyklu O čem se mlčí. Odbory byly historicky spojeny s obranou zaměstnanců. Podnikatelé byli naopak odboráři kritizováni a vedeni ke kultivaci vztahů se zaměstnanci. V roce 2017 však Radomil Bábek založil podnikatelské odbory a do jeho odborů rychle vstoupilo více než 15 000 členů. Proč mají podnikatelé potřebu sdružovat se v odborech? Proč potřebují odborářskou obranu a ochranu, když zde údajně funguje volný trh a svobodný podnikatelský prostor pro každého? To jsou otázky na přítomného předsedu podnikatelských odborů Radomila Bábka. Proč musely vzniknout podnikatelské odbory, proč je nutná jejich existence?
Radomil Bábek (předseda Podnikatelských odborů)
Pane Novotný, v podstatě jste to řekl, takže jenom zopakuji: Je třeba kultivovat vztah státu k podnikatelům, k živnostníkům. V socialistické Evropě se bohužel zafixoval stav, kdy je považována za práci pouze zaměstnanecká práce. My tvrdíme, že podnikání je práce, živnostničení je práce a tedy i tato práce si zaslouží svou ochranu.
Proto máme podnikatelské odbory a hájíme práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Jak poškodila proticovidová opatření, vládní, neadekvátní proticovidová opatření, malé a střední podnikatele?
Radomil Bábek (předseda Podnikatelských odborů)
Mohl bych odpovědět, že velmi. Podle mne žádná opatření nepoškodila podnikatele a živnostníky, ale poškodila je vláda. Tím, jaká opatření a jaké postoje zaujala v době covidu vůči malým podnikatelům a živnostníkům. Vláda nechala fungovat všechny velké firmy, vláda je nechala běžet.
Dokonce dala monopol nadnárodním obchodním řetězcům a všechny malé krámky a hospody atd. zavřela. V jídelnách velkých firem se scházely k obědu tisíce zaměstnanců. Titíž lidé už pak nesměli jít spolu do hospody. Zavřeli kina, zavřeli divadla, ale v hromadné městské dopravě jsme klidně mohli být v narvaných tramvajích. Jinými slovy, mám to této vládě velmi za zlé a domnívám se, že se zachovala kriminálně vůči podnikání.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
To znamená zvýhodnila nadnárodní monopoly, viditelně nahrávala globalistům.
Radomil Bábek (předseda Podnikatelských odborů)
Nepochybně. Je to trend. Všechny socialistické vlády v socialistické Evropě to tak dělají.
Globalismus je zvláštní jev. Většinou si lidé představí něco globálního tak, že je to McDonald´s nebo že je to turecké oblečení nebo boty z Anglie. Nebo když si koupíme auto, které bylo vyrobeno v Japonsku. To ale není globalizace. Globalizace je něco jiného. Globalizace je takový jev nebo stav, kdy obrovské nadnárodní korporace či dokonce jejich konglomeráty ovládají ekonomiku a vysávají malé národní státy. Původcem jsou samozřejmě především velké ekonomiky, které globalizaci podporují, jako je v Evropě Německo a Francie, především ale USA a nejvíce samozřejmě Čína. Myslím si, že lidé by nejlépe pochopili, co to je globalizace, když zjistí, že si v supermarketu v Praze koupili brambory z Nového Zélandu. To je samozřejmě úplně špatně. Ale především: globalizace, to je vysávání národních ekonomik. Typickým příkladem je, že z České republiky se ročně vyveze 300 až 500 miliard korun, nadnárodními korporacemi. Mimochodem, to je nejlepší vývozní artikl, který dneska máme. To nejsou auta, nic takového. Jsou to peníze, ty se vyvážejí z České republiky.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Jako z každé kolonie.
Radomil Bábek (předseda Podnikatelských odborů)
Máte pravdu. Ano, je to tak. I když jsem ten pojem nechtěl použít, skutečně takový dojem to vyvolává. A musím říci, že do těch 500 miliard, ono to je možná dokonce některá léta víc, nepočítám dividendy.
Jsou to peníze jiným způsobem… a to bychom tady museli být déle, abych popsal, jakým způsobem jsou tyto peníze vyváděny. Můžu uvést ještě jiný příklad globalizace, tedy vysávání národních ekonomik: česká vláda v průběhu pouhých tří let 2014, 2015 a 2016 rozdala 40 miliard korun pouhým 260 firmám na takzvané investiční pobídky. Pomiňme to, že za to měla být budována pracovní místa a že jedno pracovní místo u některé z firem vyšlo na 8,5 milionu i více. To úplně pomiňme, podstata je někde jinde. Z těch 260 firem ani jedna nebyla malá do 50 zaměstnanců a 80 % z nich byly firmy nadnárodní, tedy cizí kapitál. Teď se podržte, pokud to nevíte: česká vláda těmi investičními pobídkami podporuje takové nadnárodní kolosy, jako je Siemens, Bosch, BMW. Tedy firmy, které mají roční obrat větší, než má Česká republika svůj státní rozpočet! Takovým firmám vy, já, pan kameraman a všichni ostatní z našich daní dáváme peníze, aby se jim dobře podnikalo v České republice. To mi rozum nebere.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Pokud by se dělala dobrá vládní politika, to znamená vládní politika, která by se snažila omezit monopoly nadnárodního střihu, jste připraveni podržet národní ekonomiku, vy, členové vašich podnikatelských odborů?
Radomil Bábek (předseda Podnikatelských odborů)
Nepochybně. Národní ekonomika jsme my, malí podnikatelé a živnostníci.
Přes 60 % všech zaměstnanců zaměstnávají malé a střední firmy, přes 50 % vývozu realizují malé a střední firmy… a tak bych mohl pokračovat. Ale především: malí a střední podnikatelé a živnostníci všechny peníze, které vydělají, nechávají tady v České republice. Tady je utratí, tady je vyplatí zaměstnancům, tady zaplatí na daních atd. Tady je investují. Zatímco velké nadnárodní firmy, korporace, všechno, co vydělají tady, vyvedou do zahraničí a tedy o to Česká republika, lidově řečeno „opuchne“.
Stanislav Novotný (předseda Asociace nezávislých médií)
Milý Radomile Bábku, děkuji za rozhovor. S Vámi, milí diváci, se těším na další pokračování cyklu O čem se mlčí.